Rezultate

Sectiunea 1 - Conducerea Proceselor

  • Premiul I Tiganasu Alexandru, Simulator LabVIEW pentru controlul tractiunii autovehiculelor
  • Premiul II Avasālcai Cosmin, Erhan Emanuela, Implementarea unui procesor minimal īn FPGA
  • Premiul III Cohal Alexandru, Detectia si localizarea anomaliilor unei centrale eoliene
  • Premiul III Seliman Virginia-Gabriela, Cozma Adriana-Eliza, Numerical simulations and comparative study for auction-based sample gathering solutions

Sectiunea 2 - Robotica

  • Premiul I Dumitru Simona-Lavinia, Ionut Ciornei, Constructia si planificarea unui robot de tip masina
  • Premiul I Gheorghita Daniel, Vīntu Ionut, Implementarea unui sistem de control pentru un robot tip quadcopter
  • Premiul II Laiu Maria, Studiul unui protocol de coordonare folosind retele Petri colorate
  • Premiul III Rusu Radu-Ionel, Paval Ana-Maria, TAR - robot autonom

Sectiunea 3 - Aplicatii software

  • Premiul I Alionte Elena, Implementarea īn Matlab a unui detector de fete bazat pe algoritmul Viola-Jones
  • Premiul II Boghian Filimon-Emilian, Urmarirea traiectoriei obiectelor īn secvente de imagini
  • Premiul II Iordache Beatrice, Aplicatie mobile pentru acces remote la PC
  • Premiul III Ciobanu Alexandru, Rezolvarea problemelor de recunoastere faciala folosind trasaturi de tip LBP

Sectiunea 4 - Tehnologii WEB

  • Premiul I Iacob Alin-Vlad, Retea sociala extensibila bazata pe resurse de Cloud
  • Premiul II Bulgariu Alexandru-Petru, Sistem de organizare a concursurilor de algoritmica si programare
  • Premiul II Mihalachi Serban, Anton Andrei-Daniel, Solutii single page application pentru dezvoltarea aplicatiilor bazate pe servicii WEB
  • Premiul III Scutariu Andrei, Administrarea Campusului Tudor Vladimirescu

Obiective

  • Sa ofere studentilor posibilitatea de a-si sustine public, intr-o atmosfera academica, rezultatele activitatii didactice si de cercetare, din ultimul an;
  • Sa reprezinte un moment de dialog constructiv intre studenti, reprezentanti ai companiilor din domeniul IT&C si cadre didactice
  • Sa ofere studentilor raspunsuri la cateva intrebari:
    • Cat de bine stiu sa-mi prezint rezultatele muncii?
    • Stiu sa tehnoredactez o lucrare stiintifica si sa realizez o prezentare PowerPoint?
    • Reusesc sa-mi stapanesc emotiile si sa am un discurs coerent?
    • Sunt capabil sa atrag atentia unui angajator?

Sectiuni

Sectiunea 1 - Conducerea Proceselor

Sectiunea 2 - Robotica

Sectiunea 3 - Aplicatii software

Sectiunea 4 - Tehnologii WEB

Calendarul manifestarii

15 - 18 mai 2015 Inscrierea studentilor/echipelor si trimiterea lucrarilor
19 mai 2015 Stabilirea programului sesiunii
21 mai 2015 ora 10: Desfasurarea sesiunii de comunicari

ora 13: Conferirea distinctiilor si Intalnire studenti - reprezentati companii IT&C - profesori
Sesiuni precedente

SCSS2012
SCSS2013
SCSS2014

Eveniment sprijinit de Liga Studentilor Facultatii de Automatica si Calculatoare LSAC Iasi