Rezultate

Sectiunea 1 - Conducerea Proceselor

  • Premiul I - Costea Andrei, Vartic Vasile, Controlul unui robot de tip quadrocopter
  • Premiul II - Genes Cristian, Toderita Stefan Iulian, Dezvoltarea unei structuri de reglare automata pentru un sistem - Lego Segway
  • Premiul III - Mihaila Mihai, Modelarea masinilor electrice sincrone utilizate in tractiunea autovehiculelor electrice hibride

Sectiunea 2 - Prelucrarea si Analiza Semnalelor

  • Premiul I - Azoicai Ana-Florentina, Mihalcut Valentin, CAN Monitor - Tool hardware si aplicatie desktop
  • Premiul I - Bulat Adrian, Emil Condrea, Ionut Cenac, Valentin Siriteanu, Sistem de comunicare bazat pe eye tracking pentru persoane cu dezabilitati neuromotorii
  • Premiul II - Danila Artemis-Dalia, Recunoasterea de gesturi ale mainii prin analiza si prelucrarea semnalelor EMG
  • Premiul III - Clim Eduard, Recuperarea miscarii obiectelor rigide din informatii vizuale

Sectiunea 3 - Tehnologia Informatiei si Aplicatii

  • Premiul I - Onofrei George, A predictive framework based on the collaborative filtering Technique
  • Premiul II si premiu acordat de Centric - Ciuntu Maxim, Asofiei Diana Georgiana, Sistem de monitorizare si control pentru case inteligente
  • Premiul II si premiu acordat de Centric - Galai George, Algoritm de antrenare a retelelor neuronale de tip RBF bazat pe tehnici de gradient
  • Premiul III - Pereteatco Cristina, Aplicatie pentru sincronizarea datelor utilizand tehnologii Cloud

Obiective

  • Sa ofere studentilor posibilitatea de a-si sustine public, intr-o atmosfera academica, rezultatele activitatii didactice si de cercetare, din ultimul an;
  • Sa reprezinte un moment de dialog constructiv intre studenti, reprezentanti ai companiilor din domeniul IT&C si cadre didactice
  • Sa ofere studentilor raspunsuri la cateva intrebari:
    • Cat de bine stiu sa-mi prezint rezultatele muncii?
    • Stiu sa tehnoredactez o lucrare stiintifica si sa realizez o prezentare PowerPoint?
    • Reusesc sa-mi stapanesc emotiile si sa am un discurs coerent?
    • Sunt capabil sa atrag atentia unui angajator?

Sectiuni

Sectiunea 1 - Conducerea Proceselor

Sectiunea 2 - Prelucrarea si Analiza Semnalelor

Sectiunea 3 - Tehnologia Informatiei si Aplicatii

Calendarul manifestarii

15 - 19 mai 2014 Inscrierea studentilor/echipelor si trimiterea lucrarilor
20 mai 2014 Stabilirea programului sesiunii
22 mai 2014 ora 10: Desfasurarea sesiunii de comunicari

ora 13: Conferirea distinctiilor
Sesiuni precedente

SCSS2012
SCSS2013

Eveniment sprijinit de Liga Studentilor Facultatii de Automatica si Calculatoare LSAC Iasi