Sesiunea de comunicari stiintifice studentesti este o manifestare organizata de Facultatea de Automatica si Calculatoare, Universitatea Tehnica "Gheorghe Asachi" din Iasi.

Rezultate

Sectiunea 1 - Tehnologii Informatice si Aplicatii

  • Premiul I - Tofan Liudmila, Robot web paralel
  • Premiul I - Turcanu Andreea Loredana, Extragerea de trasaturi la nivel global din imagini cu amprente
  • Premiul III - Bors Victor Andrei, Retele neuronale recurente cu memorie segmentata

Sectiunea 2 - Sisteme Incorporate

  • Premiul I - Buburuza Alexandru-Marian, Sistem incorporat neuronal RBF dezvoltat sub FreeRTOS
  • Premiul II - Cracana Sorin, Feliu Gabriel, Panaghiu Gheorghe, Sistem inteligent de detectie a traiectoriei
  • Premiul III - Suvei Stefan Daniel, Studiul miscarii unui robot mobil utilizand o arhitectura reactiva

Sectiunea 3 - Conducerea Proceselor

  • Premiul I - Pohoata Daniela, Farcas Bogdan, Mehedincu Ciprian, Controlul robotilor mobili folosind vederea artificiala
  • Premiul II - Dumitriu Dan Iulian, Analiza stabilitatii legilor de control bazate pe trasaturi vizuale tip punct de interes
  • Premiul III - Toma Elena-Beatrice, Dezvoltarea unui sistem expert pentru realizarea unui scop de fabricatie

Obiective

  • Sa ofere studentilor posibilitatea de a-si sustine public, intr-o atmosfera academica, rezultatele activitatii didactice si de cercetare, din ultimul an;
  • Sa reprezinte un moment de dialog constructiv intre studenti, reprezentanti ai companiilor din domeniul IT&C si cadre didactice
  • Sa ofere studentilor raspunsuri la cateva intrebari:
    • Cat de bine stiu sa-mi prezint rezultatele muncii?
    • Stiu sa tehnoredactez o lucrare stiintifica si sa realizez o prezentare PowerPoint?
    • Reusesc sa-mi stapanesc emotiile si sa am un discurs coerent?
    • Sunt capabil sa atrag atentia unui angajator?

Sectiuni

Sectiunea 1 - Tehnologii Informatice si Aplicatii
Comisie

  • Vasile-Ion Manta
  • Cristian-Mihai Amarandei
  • Bogdan Alecsa

Sectiunea 2 - Sisteme Incorporate
Comisie

  • Marius Kloetzer
  • Andrei Stan
  • Catalin Braescu

Sectiunea 3 - Conducerea Proceselor
Comisie

  • Lucian Mastacan
  • Alexandru Onea
  • Constantin Caruntu

Comitet de organizare

  • Bogdan Alecsa
  • Cristian-Mihai Amarandei
  • Alexandru Archip
  • Catalin Braescu
  • Petru Cascaval
  • Constantin Caruntu
  • Marius Kloetzer
  • Corneliu Lazar
  • Vasile Ion Manta
  • Lucian Mastacan
  • Mihaela-Hanako Matcovschi
  • Alexandru Onea
  • Mihai Postolache
  • Andrei Stan
Calendarul manifestarii

9 - 16 mai 2012 Inscrierea studentilor/echipelor si trimiterea lucrarilor
17 mai 2012 Stabilirea programului sesiunii
18 mai 2012 ora 12: Desfasurarea sesiunii de comunicari

ora 14: Conferirea distinctiilor si Intalnire studenti - reprezentati companii IT&C - profesori